title mercatores

Nowy Świat! Odkrycie Ameryk otworzyło nowe rynki, wygenerowało nowe towary, a także potrzeby. Nowe, nieznane dotąd dobra łatwo znalazły swoich koneserów na Starym Lądzie. Kakao do produkcji słodkiej czekolady, wytrzymała i pożywna kukurydza, wonny tytoń, aromatyczna kawa i bawełna do tworzenia wytrzymałej odzieży. Wszystkie te towary są niezwykle cenne i użyteczne, a szlachta w Europie hojnie za nie zapłaci. Inwestuj w towary i infrastrukturę handlową, aby zmaksymalizować swój profit. Jednak uważaj, nie wystarczy tylko mądrze zainwestować, trzeba jeszcze dobrze spieniężyć zakupione budowle i towary. Czy uda ci się znaleźć najlepszą strategię i wygryźć przeciwników z interesu? Czy zdobędziesz uznanie i wdzięczność ludności w swojej ojczyźnie? To nieważne, jedyne co się liczy, to zostanie najbogatszym kupcem obu kontynentów!

 

 

W Mercatores gracze wcielą się w kupców, których celem jest zgromadzenie jak największych bogactw. W tym celu będą inwestować w towary i infrastrukturę handlową, by potem w jak najlepszy sposób ją spieniężyć.

Gra składa się z dwóch głównych faz.
Pierwsza z nich to faza inwestycji, podczas której gracze będą wymieniać karty z ręki na karty z rynku i zagrywać karty towarów i karty specjalne. Karty można zagrywać na różne sposoby: dowolna ilość tego samego towaru, dwa różne towary lub jedna karta specjalna. Gracze muszą uważnie planować swoje ruchy i zagrywać karty, które dadzą im największy profit i jak najbardziej wykorzystają zagrane karty przeciwników. Po tym, jak któryś z graczy będzie miał przed sobą odpowiednią ilość kart, faza inwestycji dobiega końca.

Podczas drugiej fazy, fazy zysku, gracze będą po kolei rozpatrywali swoje karty. Podczas swojej tury mogą rozpatrzyć tylko jeden typ towaru lub kartę specjalną. Rozpatrzone karty są odrzucane z gry. Muszą robić to mądrze, ponieważ wiele kart jest zależnych od tego, co posiadają przeciwnicy. Ponadto, co turę jedna karta towaru psuje się i musi zostać odrzucona, zmniejszając potencjalny zysk. Gdy żaden z graczy nie ma już nic do rozpatrzenia, gra kończy się, a najbogatszy gracz zwycięża.

 


autor: Krzysztof Matusik
ilość graczy: 2-4, wiek graczy: 10+, czas gry: 15-45 minut

 

Zawartość:
- 1 karta kapitana floty,
- 1 karta cumowania,
- 6 kart portów,
- 6 kart mazynów,
- 10 kart szlaków handlowych,
- 60 kart towarów,
- instrukcja w języku polskim.

 
mercatores01.jpgmercatores02.jpgmercatores03.jpgmercatores04.jpgmercatores05.jpgmercatores06.jpgmercatores07.jpgmercatores08.jpg

 

l zobacz

boardgamegeek baza gier (EN)
   
 

l pobierz

Mercatores instrukcja (PL)